Nebojte se podnikat při studiu! 7 důvodů, proč se to vyplatí

Budete -li si pročítat životopisy nejrůznějších veleúspěšných podnikatelů, zjistíte, že jedna věc většinu z nich spojuje. S podnikáním začali už při studiu. A i když to má jistojistě své nevýhody, v některých aspektech je to mnohem lehčí než podnikání na plný úvazek. Nejen, že vám to ušetří peníze, ale možná také váš první projekt rozhodne o směru, jímž se budete v budoucnu ubírat. V našem dnešním článku si tedy představíme 7 nejvýraznějších důvodů, proč se podnikání při studování vyplatí.

Nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění 

Pokud aktivně studujete a ještě jste nedovršili 26 let, provozujete podnikání označované jako vedlejší podnikatelská činnost. V takovém případě vás zdravotní pojištění nemusí vůbec zajímat, stejně jako vás nemusí zajímat minimální vyměřovací základ ani odvádění záloh. Stačí pouze každý rok posílat přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně

Trochu odlišných úlev se vám dostane u pojištění sociálního, protože to stát za studenty neplatí. Povinnost platit pojištění se na vás při vedlejší činnosti nevztahuje pouze dokud nepřekročíte tzv. rozhodnou částku, jejíž výše byla pro rok 2020 stanovena na 83 603 Kč. Při překročení budete muset odvést minimální zálohu na sociální pojištění.

Získáte zkušenosti 

Na podnikání v mladém věku jsou pravděpodobně nejcennější zkušenosti, které získáte. Naučíte se totiž spoustu věcí, které oceníte v případě, že u podnikání vydržíte a po dostudování se mu budete chtít věnovat naplno. I když se vaše studentské projekty nemusí úplně zdařit, minimálně vám dají skvělý základ do budoucna, protože takto nabyté zkušenosti mohou ušetřit nejen čas, ale i peníze. To nejhorší, co se může stát, je, že vás podnikání nebude bavit a vy si uvědomíte, že tento obor nejspíše nebude to pravé ořechové pro vás.

Můžete hned od začátku získat dobré kontakty

Pokud studujete školu s určitým zaměřením, rozhodně se vyplatí založit své první podnikání v tomto oboru. Jednak máte alespoň základní znalosti o dané oblasti, ale především disponujete celou škálou kontaktů na osoby, které se v této problematice rovněž pohybují- ať už to jsou spolužáci, profesoři nebo kdokoliv jiný z vašeho okolí. No a kontakty jsou samozřejmě v každém typu podnikání velmi užitečné, v případě jakýchkoliv problémů se budete mít na koho obrátit.

Neúspěch nepředstavuje tak závažný problém

Pokud podnikáte při studiu, dá se předpokládat, že jste si nevybrali finančně extrémně náročný projekt, jemuž byste museli obětovat několik desítek milionů. V případě, že o nějaké peníze přece jen přijdete, stále vám zůstane status studenta a budete pokračovat ve studiu, což je naprosto zásadní rozdíl oproti situaci, kdy se rozhodnete podnikat v rámci hlavní náplně svého života. Nehledě na to, že na vašem příjmu pravděpodobně není závislá celá vaše rodina, děti a další osoby, které by váš případný neúspěch rovněž pocítili.

Podnikání vám může pomoci najít budoucí práci

Jestli jste byli doteď zvyklí trávit čas na různých brigádách v supermarketech, restauracích a kdo ví, kde ještě, bude pro vás podnikání něčím zcela odlišným a dost možná právě tato zkušenost bude rozhodovat o tom, kam se budou vaše budoucí kroky ubírat. Málokdy se stane, že hned váš první projekt se stane celoživotní záležitostí, ale i přesto ve vás může probudit určitou vášeň, a tím pádem má mnohem větší cenu. V opačném případě zjistíte, co nikdy dělat nechcete. Tak či tak budete o zkušenost bohatší.

Při podnikání budete muset plnit úlohy nejrůznějšího charakteru, tudíž

Dá vám praktický základ pro život 

Schválně se přiznejte, kolikrát jste se rozčílili nad tím, že látka probíraná ve škole vám k ničemu nebude. Pokud začnete podnikat, naučíte se spoustu praktických věcí, které po dokončení studií budete využívat. Jako asi nejdůležitější příklad můžeme uvést daňové přiznání, které je třeba vyplňovat i v případě studentského podnikání (tedy v případě, kdy máte nějaké zisky. V opačném případě je třeba vyplnit alespoň čestné prohlášení o nulových příjmech).

Zlepšíte své znalosti v oboru

V případě, že se rozhodnete pro podnikání v oboru, který studujete, je velmi pravděpodobné, že nabyté znalosti využijete kromě praxe i při vašem studiu. Dost možná poznáte, že některé věci jsou ve skutečnosti trochu odlišné od toho, jak se je učíte ve škole, každopádně pro zlepšení vašich znalostí v daném oboru je praxe ve formě podnikání tím nejlepším učitelem. 

No a to by od nás bylo pro tento článek všechno. Máte k němu nějaké otázky? Nebojte se zeptat v komentářích, rádi vám odpovíme!

Be the first to reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *