Myšlenkové mapy: Geniální nástroj šetřící váš čas

Myšlenkové mapy jsou stále populárnějším nástrojem, který vám může usnadnit obrovské množství času nejen při učení, ale také pi plánování nejrůznějších akcí či dokonce řešení problémů vyskytujících se ve vašem podnikání. Dokonce si troufám tvrdit, že pokud je možné problém hierarchicky klasifikovat, je nejlepší možnou volbou právě myšlenková mapa. Co to tedy vůbec je? Jak myšlenkové mapy fungují? Jak je tvořit a jak se z nich správně učit? Nejen na to se podíváme v našem dnešním článku zaměřeném na toto téma.

Co to myšlenkové mapy vůbec jsou?

Myšlenková mapa, jak už samotný název napovídá, je určitá graficky zpracovaná mapa, v níž jsou zaznamenána klíčová slova vašich myšlenek. V samém středu této mapy stojí nejdůležitější pojem, kolem něhož je celá mapa orientována a z různých směrů připojujete jednotlivá poddružná témata. První podřazený pojem byste měli připojit směrem do pravého horního rohu a dále postupovat ve směru hodinových ručiček. Takto si můžete vytvořit hned několik různých vrstev myšlenek, přičemž na samém konci jedné konkrétní větve by měl vždy stát pojem, u něhož se vám vybaví celá problematika.Velmi dobře si můžeme tuto problematiku ilustrovat například na základních pojmech antické filozofie:

Myšlenková mapa je ideální nástroj pro každý problém, který má určitou hierarchii. Složitější problémy s ní ale nezvládnete.

Jak myšlenkové mapy fungují?

Myšlenkové mapy se oproti klasickým zápisům, na které byla většina z vás pravděpodobně zvyklá od svého mládí, liší naprosto diametrálně. Když se podíváte na své zápisy ze školy, často je spojuje pár základních vlastností:

  • Je jich mnoho a text je často jednolitý
  • Všechny stránky vypadají na první pohled totožně
  • Při studiu je stačí pouze číst, nemusíte nad nimi přemýšlet
  • Klíčová slova nejsou nikterak odlišena

A právě poslední odrážku považujeme za nejdůležitější. Pokud použijete správné klíčové slovo, s trochou štěstí se vám hned vybaví celý pojem. Nepotřebujete k tomu desítky dalších vět, které vás jen zbytečně okrádají o čas. No a v případě, že projevíte alespoň nějakou kreativitu, vás učení skrze mentální mapy bude mnohem více bavit.

Jak myšlenkové mapy tvořit?

Přestože pár základních informací o tvorbě myšlenkových map již v dnešním článku zaznělo, pojďme si ještě jednou informace zopakovat a celý postup si stručně a jednoduše vysvětlit. Pokud se rozhodnete tvořit myšlenkovou mapu v ruce, bude vám bohatě stačit jen obyčejná tužka a papír. Navíc se dá celý postup shrnout do tří bodů:

  1. Ze všeho nejdříve napište doprostřed papíru nejdůležitější pojem, na nějž budete později napojovat další informace.
  2. Postupujte chronologicky od pravého horního rohu po směru hodinových ručiček
  3. Důležité pojmy pište tučně, podtrhávejte si klíčová hesla, barevně odlište nesouvisející myšlenky

Pokud jste kreativní a pomáhají vám spíše než text různé ilustrace, nebojte se si mapu modifikovat podle svých představ tak, aby se vám z ní učilo co nejlépe. Z osobních zkušeností doporučuji každou mapu nejdříve nakreslit tužkou, abyste snadno mohli opravit všechny případné chyby. No a v závěru pak rozhodně oceníte, když nejdůležitější pojmy graficky odlišíte.

Dají se vytvořit i online?

Sami dobře víme, že ne každý má umělecké cítění, a proto je předem jasné, že by jeho pokusy a přehlednou ilustrovanou myšlenkovou mapu mohly dopadnout tragicky. Naštěstí existuje hned celá řada různých programů, které umožňují tvořit myšlenkové mapy online a poté je pouze uložit ve vámi vybraném formátu. My bychom z našich zkušeností doporučili především Coggle, který je zcela zdarma a jeho ovládání je velmi snadné. Můžete navíc tvořit myšlenkové mapy s obrázky, odkazy i obyčejným textem. Pokud byste ale hledali jiné řešení, můžete vyzkoušet například některou z těchto možností:

K čemu všemu je možné myšlenkové mapy použít?

Přestože celý náš článek jsme soustřeďovali kolem učení, na které využíváme myšlenkové mapy snad nejvíce, spektrum jejich využití je opravdu široké. Mohou totiž být velmi účinným pomocníkem například při plánování různých projektů, nebo třeba psaní knihy či aktuálně se blížící maturitní slohové práce. Do středu mapy umístíte hlavní téma, navazovat na ně může doba a místo děje či primární zápletka. Komplikace ale nastává u složitějších projektů, které mají často cyklický charakter – jednotlivé problémy spolu souvisí a je nutné je propojit. To už myšlenkové mapy nezvládají (minimálně ve druhé dimenzi ne). Pro většinu základních operací, ať už se jedná o učení či plánování základních projektů a myšlenek, jsou ale myšlenkové mapy velmi efektivním nástrojem, který vám může ušetřit opravdu velké množství času.

A co vy? Používáte myšlenkové mapy? A preferujete online verze, nebo klasickou tužku a papír? Dejte nám vědět do komentářů!   

Be the first to reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *