5 knih, které si musíte přečíst #1: O efektivitě, financích a čase

Ať se nám to líbí nebo ne, v dnešní době stojí tištěné knihy ve stínu veškeré oči kazící a pozornost rozptylující elektroniky, a tudíž kromě povinné maturitní četby dnes vezme knihu do ruky jen málokdo. A právě to byl jeden z mnoha důvodů, proč jsme se rozhodli vytvořit sérii článků, v níž vám představíme pokaždé 5 knih z určité oblasti, které jsme sami četli a velmi nás zaujaly. No a vzhledem k tomu, že náš web se zajímá primárně o management času, finance a efektivitu, právě těmto tématům věnujeme první díl. 

Konec prokrastinace

 • Celý název: Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno
 • Autor: Petr Ludwig
 • Počet stran: 272

Musím se hned na samý úvod přiznat, že myšlenky Petra Ludwiga jsou mi velmi blízké a dokonce s ním sdílím i lásku k zelenému čaji Gyokuro, který pravidelně nabízí hostům ve svým podcastech. Kniha Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno byla jednou z prvních publikací, které jsem přečetl a upřímně řečeno jsem z ní byl opravdu nadšený. Petr Ludwig se zde opírá o obrovské množství relevantních studií zmíněných na konci knihy a rozebírá chorobné odkládání věcí na jindy. Pokud s prokrastinací sami bojujete, rozhodně se knihu vyplatí přečíst, protože kromě teoretického seznámení s faktory ovlivňujícími prokrastinování (mezi ně patří například motivace, akceschopnost, výstupy a objektivita) seznamuje autor i s praktickými metodami a nástroji, které vám rozhodně pomohou dosáhnout větší produktivity. Na 272 stranách autor srozumitelným a čtivým způsobem seznámí každého čtenáře se vším, co potřebuje vědět a v případě, že máte alespoň minimální motivaci se prokrastinace zbavit, vám v tom Konec prokrastinace pomůže. V případě, že stále ještě nejste rozhodnuti, zda se pro vás vyplatí do této publikace investovat, vám jistě volbu usnadní ukázka, kterou si můžete přečíst zdarma

Kniha Konec prokrastinace není jen jednolitý nudný text, ale také zajímavá a snadno pochopitelná grafika.

Bohatý táta, chudý táta 

 • Celý název: Bohatý táta, chudý táta
 • Autor: Robert Kiyosaki, Sharon Lechterová
 • Počet stran: 376

Kniha Bohatý táta, chudý táta je i po více než 20 letech od svého vydání stále aktuální, možná ještě víc než tehdy. Jedná se o velmi inspirativní publikaci, v níž se kromě naprostých základů finanční gramotnosti dozvíte také o rozdílech v přemýšlení chudé, střední a vyšší vrstvy. Vše je velmi jednoduše znázorněno na příkladu dvou otců, jedním z nich je pravý otec autora, který je sice vzdělaný, ale chudý a druhým je otec jeho kamaráda, který naopak nemá vzdělání, ale řídí obrovskou havajskou korporaci. Tato kniha získala takovou popularitu, že i současný prezident Spojených států amerických Donald Trump ji před pár lety veřejně vyzdvihoval a dokonce s autorem spolupracoval na další knize. Z mého pohledu se tato publikace velmi dobře čte a co je ještě lepší, je dostupná na YouTube jako audiokniha trvající zhruba necelé tři hodiny. Ideálně tak můžete vyplnit cestování autobusem, procházky, či jen poslouchat před spaním. Drobnou nevýhodou je však to, že spousta doporučení je logicky uzpůsobena systému, který umožňují Spojené státy, ale v Česku by nefungovaly.

Bohatý táta, chudý táta vám zabere necelé tři hodiny poslechu, tudíž je naprosto ideální například na dlouhé cestování.

Myšlením k bohatství

 • Celý název: Myšlením k bohatství 
 • Autor: Napoleon Hill
 • Počet stránek: 320

Myšlením k bohatství je rozhodně nejstarší knihou našeho dnešního seznamu, která je po desítky let v oblasti financí jasným bestsellerem. Přestože vyšla již v roce 1937, její myšlenky jsou více než aktuální dodnes. Zajímavostí této knihy je bezpochyby i to, že informace nejsou řečeny napřímo, ale musíte se k nim dopracovat sami. Samotný Napoleon Hill je jedním z nejpovolanějších, kteří by o tomto tématu měli mluvit, protože defacto celý svůj život zasvětil žurnalistice a od 13 let dělal rozhovory s nejvýraznějšími osobnostmi své doby (zmínit můžeme Thomase Edisona, Alexandra Bella, Henryho Forda či další). Kniha se čte poměrně dobře, ale 320 stránek je poměrně dost a je jen malá pravděpodobnost, že vás bude kniha celou dobu bavit. Z toho důvodu doporučuji spíše knihu 5 základních principů z knihy Myšlením bohatství, která je zhruba poloviční, ale všechny důležité informace jsou zde zachovány. 

Zen a hotovo

 • Celý název: Zen a hotovo: Zcela jednoduchý systém osobní produktivity
 • Autor: Leo Babauta
 • Počet stran: 128

Zen a hotovo je krátká a jednoduchá příručka, která je doslova a dopísmene nabitá informacemi. Autor totiž k tvorbě této knihy využil dvě knihy, které bychom v dnešním článku v případě neexistence Zen a hotovo rozhodně využili. První z nich byla Mít vše hotovo, jejíž autorem je David Allen a také 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena Coveyho. Základní myšlenky těchto knih Leo Babauta utřídil a přidal k nim pár vlastních myšlenek vyplývajících z jeho zkušeností, čímž vznikla snadno pochopitelná (a snadno aplikovatelná) kniha, kterou bez jakýchkoliv problémů přečtete za jediný den. Dozvíte se z ní například to, jaké návyky jsou nezbytné pro vaši výkonnost, jak je osvojit a využít v běžném životě i jak si zjednodušit každodenní aktivity a stát se produktivnějším. Pokud by se vám kniha nechtěla číst, je k dostání i audiokniha, za kterou ale budete muset zaplatit, protože online zdarma dostupná není. 

Zdarma knížku Zen a hotovo neseženete, investice do ní se ale rozhodně vyplatí.

Odse*te se! 

 • Celý název: Odse*te se, vypadněte ze své hlavy a začněte žít
 • Autor: Gary John Bishop
 • Počet stran: 176

Přestože překlad „Unf*ck yourself“ mě úplně nezaujal, kniha Odse*te se, vypadněte ze své hlavy a začněte žít má rozhodně co nabídnout, protože poskytuje diametrálně odlišný pohled na věci každodenního života. Obzvlášť pokud máte čas od času pocit, že váš život nemá konkrétní směr a vy pouze přežíváte v honbě za bohatstvím, slávou či štěstím, rozhodně je kniha určena pro vás. I když se od ostatnich knih zmíněných v dnešním článku poměrně liší, jedná se o velmi úspěšnou publikaci, která může změnit styl vašeho přemýšlení nad problémy každodenního života, čímž vaší efektivitu může samozřejmě ovlivnit.  

I přes velmi zvláštní název je tato knížka něčím, co byste si rozhodně měli přečíst!

No a to by od nás bylo pro tento článek všechno. Máte nějaké tipy na knihy z této oblasti, které jste v poslední době četli? Určitě dejte nám i ostatním čtenářům vědět do komentářů. 

Be the first to reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *