Jak se nejlépe naučit cizí jazyk? Máme 9 tipů

Bezpochyby každý z nás se ve škole učil, nebo ještě stále učí minimálně jeden cizí jazyk. Znalost nějakého světového jazyka je nesmírně užitečná dovednost, především dnes, kdy se následkem globalizace setkáme například s angličtinou prakticky denně. Jazyky otevírají mnoho dveří jak v zaměstnání, tak třeba v cestování. Problém však nastává ve chvíli, kdy je potřeba se daný cizí jazyk naučit. Styl, kterým se jazyky učí ve škole, se totiž nezdá být moc účinný. Samozřejmě se zde naučíte využít své znalosti na papíře, avšak prodat je v reálném životě je úplně něco jiného. Z toho důvodu jsme vybrali hned 9 způsobů, jak se dá znalost cizího jazyka a jeho používání v praxi zlepšit

Sledujte filmy bez dabingu

Jednoduše vypněte dabing a pusťte si anglické titulky (v případě, že se chcete zdokonalit v angličtině). Velmi populární rada, kterou by vám pravděpodobně řekl skoro každý. Většině lidí však dělá problém opustit svoji komfortní zónu a opravdu se během filmu soustředit na titulky. To je ale velká chyba. Samozřejmě ze začátku se asi nebude jednat o ten nejlepší kinematografický zážitek. Po čase si ale zvyknete a po několika minutách si už ani nebudete uvědomovat, že se čtete pouze anglický text. Když nebudete rozumět nějakému slovu, přeložte si ho a zapište. Z osobní zkušenosti bych ale spíš doporučoval pokusit se vyvodit význam slova z kontextu. Takovýmto způsobem nebudete muset film často přerušovat a navíc se připravíte na situace v životě, kdy také nebudete rozumět každému slovu a nebudete mít čas si vše překládat. 

Náš tip

Pokud vám dělá problém slovní zásoba, a proto nerozumíte velkému množství slov, která ve filmech zazní, zkuste sledovat dětské pořady. Ty užívají jednoduchý jazyk, kterému je snazší porozumět. Po nějakém čase vám normální filmy nebudu dělat takový problém. 

Sledováním filmů s titulky spojíte užitečné s příjemným a jazyk se naučíte téměř bez námahy.

Zapisujte si nová slovíčka a fráze

Slovní zásobu si můžete rozšiřovat, ať jste na jakémkoliv stupni znalostí v daném jazyce. Vždy, když narazíte na slovo, které neznáte, zapište si ho. Nejenom, že si ho tím procvičíte, ale také ho budete mít k dispozici v případě, že si na něj opět nebudete moct vzpomenout. To stejné platí pro různé fráze, které se ve vámi zvoleném jazyce často vyskytují. Když si tyto fráze osvojíte, bude pro vás komunikace často mnohem jednodušší a zároveň můžete udělat dojem na člověka, se kterým budete zrovna mluvit. Právě díky frázím se odlišíte od většiny ostatních turistů. Dejte tomuto systému šanci a uvidíte, že zlepšení na sebe nenechá dlouho čekat. 

Mluvte, kdykoliv k tomu máte příležitost

Když vycestujete do zahraničí, rozhodně se nevyhýbejte kontaktu se zdejšími lidmi. Využijte tuto příležitost a zeptejte se jich například, jaké památky by vám doporučili navštívit nebo jaké je jich oblíbené typické jídlo. Většina lidí v zahraničí bude velmi potěšena, když se pokusíte dorozumět se s nimi a navíc vám dají i tipy na to, jak si dovolenou lépe užít. Kvůli cizím jazykům však nemusíte nutně cestovat do zahraničí. Pokud se někdo z vašeho okolí také snaží zlepšit ve stejném jazyku jako vy, začněte spolu v tomto jazyce mluvit. Navzájem si můžete kontrolovat chyby a po nějaké době se oba zlepšíte. Pokud vám je trapné mluvit spolu anglicky před ostatními, můžete zkusit anglickou konverzaci přes chat. Tímto způsobem si veškerá slova procvičíte i ve psané formě.  

Procvičování mluvení spolu s někým, kdo se učí tentýž jazyk, je velmi efektivní.

Použijte mobilní aplikace

Aplikací, které vám pomohou se zdokonalováním se v cizích jazycích, dnes existuje nespočet. S jejich pomocí si můžete cizí jazyk procvičovat například v autobuse nebo kdykoliv budete mít chvilku času. Mezi nejpoužívanější aplikace patří Duolingo, Speaky nebo například Busuu. Úplní začátečníci pak ocení také aplikaci Bright. Najděte tu, která vyhovuje vám, a používejte ji minimálně jednou denně. Takovéto aplikace jsou také skvělý způsob jak přimět k učení děti, protože se jistě jedná o zábavnější formu vzdělávání než klasické učení ve škole. 

Mobilní aplikace jsou skvělý způsob, jak si učení jazyku zpříjemnit.

Poslouchejte zahraniční podcasty

Podcasty jsou skvělý způsob, jak se dostat do kontaktu s cizím jazykem kdykoliv, kdy nemáte možnost sledovat film, jako například během jízdy autem. Avšak metoda poslechu bez jakýchkoliv titulků není vhodná pro začátečníky, ale spíše pro pokročilé. Existuje spousta podcastů, které slouží přímo pro lidi, kteří se učí daný cizí jazyk, můžete ale také poslouchat například aktuální zprávy ze světa nebo cokoliv, co vás baví. Největší výhodou podcastů je, že je můžete poslouchat opravdu kdekoliv a využít tak efektivně svůj čas. Velmi dobré podcasty vydává například BBC, za zkoušku určitě stojí také The rich dad radio show od Roberta Kiyosaki. 

Čtěte cizojazyčné knihy 

Čtení knih v originále vám umožní se ponořit do daného jazyka opravdu hluboko. Nejenom, že si výrazně rozšíříte slovní zásobu, ale zároveň si také velmi dobře zažijete, jak se všechna slova píší. Jako bonus je, že originál často mnohem lépe interpretuje autorovy myšlenky a pocity než český překlad. Pro začátečníky bych stejně jako u filmů doporučil nejdříve tituly určené pro mladší čtenáře, které neobsahují příliš složitá souvětí. Není potřeba číst sáhodlouhé romány, bohatě vám postačí kratší povídky. Pokud budete maturovat a chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, přečtěte si v originále některou z knížek povinné četby. 

Najděte metodu, která vám nejvíce vyhovuje

Stejně jako pro všechno ostatní, i pro učení jazyků platí, že to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Někteří lidé mají talent na jazyky a porozumí jim téměř bez námahy. Ti, kteří takové štěstí nemají, se zkrátka musí snažit víc a najít si svůj systém, který pro ně funguje. Neexistuje žádný správný způsob učení, který by skvěle fungoval pro všechny. Nebojte se experimentovat a zkoušejte různě metody učení. Až najdete tu ideální pro vás, naučit se cizí jazyk bude mnohem jednodušší. 

Procvičujte si jazyk denně

Pravidelné opakování je naprosto zásadní pro požadované zlepšení. Půlhodina procvičování denně je mnohem účinnější než 3 hodiny o víkendu. Za prvé to posílí vaši morálku a vaše odhodlání, protože tím snížíte riziko, že studium vzdáte a veškerá vaše snaha přijde vniveč. No a za druhé samozřejmě, jak všichni dobře víme, díky pravidelnému opakování se dá zapamatovat mnohem větší objem učiva, než při nárazovém učení. Vyhraďte si chvilku denně, kdy si pustíte nějaký krátký podcast, film, nebo si otevřete svoji oblíbenou aplikaci. Zanedlouho si používání cizího jazyka zažijete a nebude pro vás nadále představovat problém. 

Vyhraďte si 30 minut svého dne na jazyk a uvidíte, že výsledek se brzy dostaví.

Nebojte se chybovat

Strach z chybování je hlavním důvodem, proč má tolik lidí problém s jazyky. Udělat chybu přitom není vůbec nic hrozného. Každý přece dobře zná rčení, že chybami se člověk učí. Je mnohem lepší při mluvení udělat chybu, než neříct vůbec nic. V takovém případě si cizí jazyk téměř vůbec neprocvičíte a bude pro vás pořád těžší a těžší strach z chyby překonat. Nebojte se otevřít pusu a mluvit. Uvidíte, že to bude pro vaše jazykové schopnosti obrovský přínos. 

To je od nás k tomuto tématu vše. Pokud na nás máte nějaké otázky nebo se chcete podělit o vaši oblíbenou metodu učení, neváhejte nám napsat do komentáře. 

Pokud se vám naše tvorba líbí, podívejte se i na naše další články:

Be the first to reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *