5 osvědčených tipů, jak odstranit prokrastinaci!

Není pochyb o tom, že prokrastinace je naprostý zabiják veškeré produktivity. Úkoly neustále tlačíte před sebou a ne a ne je dodělat. Ono jich pomalu, ale jistě přibývá a vy se tak dostáváte do bludného kruhu, ze kterého se jen horko těžko vystupuje. Jak tedy přestat prokrastinovat? Připravili jsme si pro vás hned 5 tipů, které se nám opravdu osvědčily. 

Analyzuje správně svoji aktivitu 

Základním klíčem k vyšší produktivitě a odstranění prokrastinace je správné analyzování svoji aktivity. Zatímco někdo je nejaktivnější po probuzení, někomu se pracuje podstatně lépe až večer. Vnímejte proto, kdy se vám pracuje lépe a v tu denní část se věnujte aktivitám, u nichž máte sklony k prokrastinaci. Nezáleží na tom, jestli se jedná o práci na náročném projektu, sport či učení do školy, pokud pro danou věc nedokážete najít zapálení, snažte se jí udělat v době, kdy býváte nejaktivnější. Ostatní projekty se vám totiž budou dělat snadněji i v jinou denní dobu. 

Na analýzu vaší aktivity nepotřebujete žádné aplikace, bohatě stačí, když si budete všímat, ve kterých částech dne se vám lépe pracuje.

Rozdělte velké úkoly na menší

Většinou tendence prokrastinovat pramení z úkolu, které vás nebaví a jeví se jako extrémně náročné. Velmi důležité je tedy takové aktivity rozdělit na menší a na každý den mít jasně stanovené své cíle. Když rozdělíte úkoly na menší, nebudou vám připadat tak náročné a tím pádem do nich budete mít větší chuť. Menší úkoly budou samozřejmě dříve hotové, tudíž vy budete rovněž spokojeni s tím, že vám jde práce od ruky a to ovlivní i váš celkový pocit z úkolu. 

Najděte v úkolu smysl

Pokud v úkolu nevidíte smysl, pravděpodobně budete stále prokrastinovat a oddalovat jeho plnění na nejzazší možný termín. Abyste tedy tento problém odstranili, je nutné najít v úkolu smysl. V případě učení najít smysl nebude tak těžké, bohatě postačí vnímat jako smysl výsledek učení, úspěšné složení maturitní zkoušky, zakončení bakalářského studia a nebo přinejmenším získání znalostí, které jsou samozřejmě k nezaplacení. Jestli pracujete na nějakých dlouhodobějších projektech, najít smyslu l možná bude složitější, každopádně se o to alespoň pokuste, protože pak se vám bude pracovat podstatně lépe.

Změňte svůj úhel pohledu

Jestli se vám nedaří najít smysl určitého projektu, nezbývá než změnit svůj úhel pohledu na danou práci. Musí být nutně dnes? Musíte nutně dělat tento úkol sami? Pokud s někým spolupracujete, zkuste si danou činnost klidně vyměnit, jestli bude souhlasit. Z vlastní zkušenosti určitě doporučuji stanovit si jasný deadline i v případě, že ho nemáte určený. Pokud budete pod lehkým tlakem, bude se vám dost možná pracovat o něco lépe a budete produktivnější, protože přestanete povinnosti odkládat. 

Pokud máte možnost pracovat na úkolu v týmu, nechte každého vybrat si svoji část.

Odměňte se za dokončení

Jestli se vám do úkolu opravdu nechce, stanovte si jasnou odměnu za jeho dokončení. Naplánuje si dobrý oběd v restauraci, kupte si oblíbenou kávu, dejte si jasný důvod, proč se na dokončení projektu těšit. Uvidíte, že jakmile budete mít něco, na co se budete těšit, zlepší se vaše produktivita a nebudete mít důvod k prokrastinaci. Toto pravidlo doporučují i mnohé zahraniční weby a musíme se přiznat, že i nám se osvědčilo nejvíce.

No a to by od nás bylo pro tento článek všechno, doufáme, že se vám líbil a pomohl vám prokrastinaci odstranit. Pokud máte nějaké otázky, neváhejte se zeptat 

Pokud se vám článek líbil, neváhejte si přečíst také:


Be the first to reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *