„Největší ztráta času je chodit do práce,“ říká kulturista Filip Grznár [rozhovor]

Filip Grznár je bezpochyby jednou z nejkontroverznějších osobností českého sportu. Ať si o něm ale myslíte cokoliv, jeho úspěchy se mu odepřít nedají. Dokázal udělat dřep se 350 kg, utrhnout si oba kvadricepsy a začít znovu dřepovat těžké váhy, stát se profesionálním MMA zápasníkem i absolvovat několik prestižních závodů v silovém trojboji. Dnes ale Filipa zpovídáme trochu netradičně, budeme se totiž bavit o tom, jak si organizuje čas, jaké jsou jeho priority a dozvíte se i to, jak se naučil plánovat svůj čas. Pohodlně se tedy usaďte a dejte se do čtení prvního z našich rozhovorů, které určitě stojí za to!

Ahoj Filipe, ze všeho nejdřív děkujeme, že sis udělal ve svém nabitém programu čas na krátký rozhovor. Já bych přešel rovnou k otázce nejaktuálnější, ty teď vydáváš knihu Fenomén Grznár. Mohl bys nastínit detaily? Jak dlouho ta příprava a samotná práce zabrala?

Přesně tak, chystám se vydat knížku Fenomén Grznár: Definice testosteronu. Bude to moje autobiografie, kde bude jednak strašně moc vychytávek, ať už o tréninku, o jídle, dopingu, drogách, nebo penězích. Nejlepší na tom je, že to bude hrozně vtipný a čtivý, myslím, že opravdu zaujme. Když napíšeme další kapitolu, všechno si znova projedeme a zrekapitulujeme. 

Nehorázně se u toho bavíme, jsem si jistý, že to bude bestseller. Bude tam spousta informací, které jsem jinde neříkal, budou tam moje poznatky o dopingu, o tréninku i o motivaci nejenom k tréninku, protože tím fakt žiju a trénuju přes 20 let. Plánujeme, že Fenomén Grznár bude mít 300 až 400 stránek, a samozřejmě v té e-knize budou i prokliky na neveřejný YouTube kanál, kde budou další doplňující informace a rozhovory. Plánujeme knihu vydat v říjnu letošního roku, aby to bylo před Vánoci, ale je to časově opravdu náročný projekt. 

Knížka bude určitě psaná tím stylem, jaký znáte z mých videí, detaily dokonce pravidelně dáváme na můj Instagram, kde čtu i úryvky z některých pasáží a fakt se smějeme. Sám jsem nečekal, že to bude takhle dobrý, takže se je na co těšit. 

Filip Grznár je bezpochyby jeden z nejkontroverznějších sportovců v Česku. Přesto ale umí ostatní motivovat

Jelikož se náš magazín zaměřuje primárně na organizaci času, zajímalo by nás, jak vypadá tvůj den. Jak dlouho denně trénuješ lidi, jak dlouho trvají tvé tréninky (ať už MMA či posilovna)? 

Co se týče mého rozvrhu, je to hrozně komplikovaná věc, protože jako spousta úspěšných lidí trpím nedostatkem času. Když se na to podíváš, jsem YouTuber, profesionální kulturista, extrémně vytížený profesionální trenér,  online trenér, plánuju návrat do politiky a teď aktuálně jsem i spisovatel, dokonce už přemýšlíme o knize o vaření se Standou, kterýho možná znáte z mých videí. No a v neposlední řadě jsem samozřejmě dvojnásobný otec, což taky zabere extrémně moc času, takže se sám občas divím, jak to zvládám. 

De facto se dá říct, že nemám žádný volný čas. Během dne mám několik osobních tréninků s klienty, sám mám jeden až dva tréninky denně, přičemž každý z nich zabere alespoň hodinu a půl, takže prakticky pořád trénuju nebo pracuju. Mezi tím zvládám akorát jíst a spát, ale ani na to jídlo není kolikrát moc čas. Mám štěstí, že moje přítelkyně je skvělá kuchařka, ale jak jsem říkal ve videu, myslím, že ženský musí umět vařit, jinak bych je hnal bičem po náměstí (směje se). Většinou jím tak dvakrát až třikrát denně, protože jinak na to není čas. Ale vždycky jím zdravě, ovoce, zeleninu i maso (fakt nemám rád vegany, ale to všichni určitě ví), třeba emulgátorům a dalším sra*kám se obloukem vyhýbám.

Ale samozřejmě mě celý tenhle kolotoč baví, takže ani nepotřebuji dovolenou. Když mám volný čas, trávím ho s dětmi, ale to mě většinou unaví ještě víc než ta práce. Jedné dceři je 7 let, druhé jsou 3. Průser je samozřejmě v tom, že ačkoliv já sám jsem rozumu mdlého, obě moje dcery jsou inteligentní a všechno se jim daří, takže je fakt problém je zabavit a vytvořit jim činnost. 

„Když mám volný čas, trávím ho s dětmi,“ říká Filip.

Máš každý den stejný, nebo musíš aktivity plánovat ze dne na den a přizpůsobovat se? 

I když to z předchozích odpovědí může působit, že mám každý den stejný, je to přesně naopak. Každý den je jiný, dokonce musím i chodit cvičit každý den jinak. Vypadá to asi tak, že v pondělí mám vždycky MMA trénink, úterý je vždycky jiné, středa zase MMA trénink, večer ve čtvrtek mám hromadný trénink se svěřenci v Praze v Eagle Fitness, pátek a sobota je vždycky jiná a v neděli mám sparingy, takže tam jsou nějaký záchytný body, ale zbytek je úplně jinak. 

Je něco, co je pro tebe „vopruz,“ ale udělat to prostě musíš? Nebo prostě neděláš věci, které dělat nechceš? 

Jediná věc, kterou dělat nechci, je placení daní, účetnictví a další tyhle věci, který ty podnikatele dost omezují, a třeba já musím na všechno mít účetní. Dost často ale musím dávat dohromady různé papíry, což mě fakt hrozně unavuje a tenhle systém mi fakt nevyhovuje. 

Když máš volný čas, jakou aktivitu si nejvíc užíváš? 

Moje práce je pro mě vlastně volnej čas. Jak jsem už říkal, když mám teda nějakou chvíli bez tréninků, tak jsem s dětma a jelikož je s nima strašná sranda, hodně si to užívám. 

Když jsme se domlouvali na našem rozhovoru, říkal jsi, že jsi ze začátku neuměl ten svůj čas vůbec rozplánovat. Co ti v tom pomohlo? 

Všechno si píšu, to je pro mě naprostý základ. V telefonu má diář každej, já ale zapomínám fakt šíleně, a proto se mi osvědčil papírový diář. Já bych zapomněl i svoje příjmení, kdybych ho všude neviděl. A hodně mi pomohlo psát si důležité věci na lístečky a ty si dávat do peněženky. Myslím, že telefony jsou zlo, jsem stará škola a diář mám raději. I když do telefonu koukám celej den, třeba abych odpovídal na takovýhle debilní otázky (směje se). Pravda ale je taková, že na telefonu řeším vlastně veškerý svoje podnikání a telefon mě živí, takže jsem rád, že poznámky můžu mít někde jinde. A když je náhodou ztratím, aspoň mám míň práce, protože na všechno zapomenu. 

MMA fighter, kulturista, profesionální trenér a především otec dvou dětí. Tím vším je Filip Grznár.

Která aktivita je podle tebe největší ztráta času a nechápeš, jak ji někdo může dělat? 

Největší ztráta času je podle mě chodit do práce. Pro mě je hodně nepochopitelné, že jsou lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě. Taky jsem to samozřejmě dělal, prošel jsem si tím a proto o tom můžu mluvit. A znovu bych to fakt neudělal, být zaměstnanec je fakt na nic. I když se to možná nezdá, já jsem fakt línej, ale byl jsem někdy ve 20 letech na školení kvůli práci a tam jsem si to vlastně poprvé uvědomil, že být zaměstnanec je úplně špatně a že to nikdy nechci dělat. Vydělal jsem tím spoustu peněz, ale stejně je mnohem lepší být podnikatel. 

Co podle tebe odlišuje úspěšné lidi od neúspěšných? Vzhledem ke všem tvým úspěchům máš určitě oprávnění o tom mluvit, co je třeba nejčastější chyba, kterou lidi dělají? 

Já si z části myslím, že tohle máš prostě napsaný v osudu, buď budeš úspěšný, nebo ne. Stojím si za tím, že základ úspěchu je být podnikatel, protože jako zaměstnanec jsi v tomhle dost odepsanej. 

Máš nějaký osobní tajemství úspěchu? Kdybys měl vybrat jednu věc, které vděčíš za svůj úspěch, co by to bylo? 

Moje tajemství úspěchu? Neustále něco dělat a užívat si to. Dělat věci, který tě baví a nefetovat u toho, to je tajemství úspěchu.

Filip Grznár není jen skvělý sportovec, ale především špičkový trenér, který pomohl nejlepším českým kulturistům.

Dají se podle tebe třeba věci ze sportu přenést do podnikání? Přeci jen, obojí vyžaduje vytrvalost, tvrdou práci a čas. A ty jsi nejen sportovec, ale taky podnikatel. 

Myslím, že většina věcí ze sportu se dá velmi dobře aplikovat na podnikání. Vždyť se podívej na to, kolik sportovců je úspěšných i mimo svoji sféru působení. Jakmile se vrcholoví sportovci vrhnou do podnikání, jsou mnohem úspěšnější než běžní lidi. Je to určitě tím, že mají tu výchovu sportu, ta vytrvalost, ten návyk, že jsi schopný dělat i věci, do kterých se ti nechce, ale jsou potřeba,  neustálé odříkání a další aspekty jsou prostě základ úspěchu.

Čteš raději knížky, nebo koukáš na filmy? Je něco, co jsi v poslední době viděl/četl a zaujalo tě to? 

Miluju knížky, ale bohužel na ně nemám tolik času, kolik bych chtěl. Filmy občas zkouknu a beru je extrémně vážně, všude hledám nějaký ponaučení, hledám jak by mě tohle mohlo nějak obohatit v mým osobním i profesním životě. A jako poslední jsem četl knížku Čistá pravda od Mikea Tysona. Byl to sice trochu slaboduchej boxer, ale knížka je to dobrá. Hodně samozřejmě čtu na internetu, čas od času přidávám informace na Wikipedii. Jsem holt intelektuálně založenej (směje se). Můj nejoblíbenější film byl určitě Gladiátor s Russelem Crowlem, ale mám rád všechny akční filmy, kde si hlavní hrdina se vším poradí. Jsem holt stará škola. Absolutně ale nekoukám na YouTube (když nepočítám filmy a pohádky), nějací YouTubeři mě vůbec nezajímají, protože na to nemám čas.

Kdybys měl našim čtenářům poradit jednu jakoukoliv věc, která by alespoň teoreticky mohla zlepšit jejich život v jakékoliv oblasti (sport, učení, podnikání, časový management, …), co by to bylo? Napadá tě něco? 

Možná si budu trochu protiřečit a leckomu se to nebude líbit, ale moje rada zní: Neztrácejte čas plánováním a žijte. Když děláš, co tě baví, nemusíš vlastně ani nic plánovat. A taky nepracujte naprázdno, ale pracujte na sobě. 

Fitness Centrum Alice je jako Filipův druhý domov.

Jaké jsou tvoje plány do budoucna? Co tě aktuálně nejvíc baví, čemu by ses rád věnoval nejvíc? 

Já byl vždycky známej tím, že jsem vždycky někde plácnul, co budeme dělat dál a co vlastně plánujeme, takže teď už na to kašlu. Každopádně se věnuju strašně moc aktivitám a všechny mě baví, takže bych u nich chtěl určitě zůstat. Věnuju se prostě tomu, čemu chci. 

Filipe, my ti mockrát děkujeme, že sis na nás udělal čas! Přejeme ti, ať se ti daří ve všech sférách a těšíme se na tvoji knížku, kterou si rozhodně koupíme. Na závěr ještě přikládáme odkazy sociální sítě, na nichž tě mohou naši čtenáři sledovat: 

Čtěte také naše další populární články:

Be the first to reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *