7 tipů, jak maximalizovat efektivitu učení

Ať chceme nebo ne, učení nás doprovází defacto celý náš život. Nejdříve na obyčejné jednoduché testy, poté na maturitu, na zkouškové a nakonec v práci. A i když tento proces je pro někoho náročný a většinou i stresový, stejně tak jako všechny ostatní problémy se dá hravě zvládnout, když víte, jak na to. Právě proto jsme pro vás v našem dnešním článku nachystali hned 7 tipů na to, jak proces učení zefektivnit a zapamatovat si co nejvíce. 

Vytvořte si příjemné prostředí 

Naprostý základ efektivního učení spočívá ve vytvoření pohody a příjemného prostředí kolem. Pusťte si svoji oblíbenou hudbu, zapalte aroma lampičku, pohodlně se usaďte do křesla a začněte se bez jakéhokoliv stresu učit. Jakmile se budete cítit stísněně, nebo otráveně budou se vaše myšlenky ubírat zcela jiným směrem, než jaký je pro vaše učení žádoucí. Nezapomeňte v pokoji udržovat optimální teplotu a čerstvý vzduch, protože i ten má naprosto zásadní vliv na efektivitu vaší práce. Pokud vám budete teplo, nejen, že se nebudete soustředit na učení, ale budete také dříve unavení. Podmínky kolem vás musí být naprosto ideální, aby vás nic nerozptylovalo a vy se mohli věnovat jen učení a ničemu jinému. 

Nenechte se nikým a ničím vyrušit

Hned, jakmile kolem sebe vytvoříte ideální prostředí, je na čase se pustit do učení. Když vám tedy zavibruje telefon, ignoruje to. Pokud ho zvednete a využijete svůj drahocenný čas na odepisování, pravděpodobně budete nuceni telefon za chvíli zvednout znovu a váš čas, během něhož se musíte danou problematiku naučit, mílovými kroky zkracuje. Navic budete mít co nevidět pocit, že nad učením trávíte veškerý svůj čas, ale stále vám daná látka nejde do hlavy. To vás značně demotivuje a nebudete mít do učení už vůbec žádnou chuť. 

Snažte se informace pochopit, ne přejímat

Naprosté nepochopení informací je většinou důvodem, proč je pro většinu studentů složitá například matematika. Pokud si i vy jednoduše sednete, otevřete sešit a bez většího přemýšlení pročítáte jednu větu za druhou, pravděpodobně byste se měli nad svým stylem učení zamyslet. Snažte se informace v první řadě pochopit, jakkoliv se mohou chemické rovnice, determinanty či jiné problematické oblasti věd zdát složité, porozumění jim vám v průběhu dalšího studia ušetří opravdu obrovské množství času.

Udělejte si jasný a přehledný plán učení 

S přibývajícím věkem bude přibývat i úkolů, které se ze dne na den zkrátka a dobře nenaučíte. A v takových případech je opravdu na místě si stanovit naprosto jasný plán, který vás bude velmi spolehlivě informovat o aktuálním stavu. Když tedy jasně uvidíte, že je před vámi ještě poslední měsíc a chybí vám už jen 20% celkového učiva, budete moci ve studiu lehce zvolnit. Když naopak nebudete vůbec stíhat, budete jasně vědět, že musíte přidat a případně omezit jiné aktivity. Stále je to ale lepší zjistit s měsíčním předstihem než na poslední chvíli. 

Nezapomínejte na přestávky

Pokud máte ve zvyku sednout k učebnici a několik hodin v kuse se nad ní trápit, pravděpodobně vám chybí přestávky. Z hlediska naší fyziologie totiž rozhodně nejsme stavěni na to, abychom mohli delší čas udržovat pozornost na jedné konkrétní věci. Jestli tedy chcete optimalizovat rychlost svého učení, dělejte si krátké přestávky nejpozději každou půlhodinu. Kdybyste se náhodou museli opravdu učit několik hodin denně, rozhodně je možné dělat například pětiminutové pauzy i každých dvacet minut. V konečném součtu vám až tolik času neseberou a zlepšenou pozorností bude tento krok ještě několikrát kompenzován.

Vracejte se k již naučeným tématům

Již tomu je více než 100 let, co jistý Hermann Ebbinghaus vytvořil křivku udávající vztah mezi naučenými informacemi a jejich zapomínáním v průběhu následujících dnů (tzv. Ebbinghausovu křivku zapomínání). Není tedy debat o tom, že byste si jednou naučené informace pamatovali navždy. Ale ve skutečnosti to ani není potřeba, pokud jste se látku naučili a cítíte, že jí začínáte zapomínat, bohatě vám postačí si celé učivo jednou či dvakrát přečíst, což pro vás rozhodně nebude kdo ví jak stresovou záležitostí. Uvidíte, že na naprostou většinu věcí si sami vzpomenete a hned po pár minutách strávených nad již naučenou problematikou si budete svými znalostmi jistí. 

Dostatečně se vyspěte

Na důležitou korelaci mezi spánkem a učením upozorňují odborné weby téměř neustále. Přestože přesný mechanismus tohoto efektu lze pouze odhadovat, laickým rozumem se dají uvést hned dva důvody. Pokud trpíte spánkovou deprivací, nedokážete příliš dobře udržet pozornost, což rapidně zhoršuje efektivitu vaší práce. Za druhé je právě spánek hlavním faktorem ovlivňujícím uchovávání a upevňování naučených informací. Jestli tedy nebudete spát dostatečně dlouho a kvalitně, proces učení si velmi ztížíte. 

No a to by od nás bylo pro tento článek již všechno. Máte k němu nějaké otázky? Určitě se neváhejte zeptat v komentářích, rádi vám na ně vždy odpovíme. 

Be the first to reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *